Pokud máte co dočinění s řízením aplikací a procesů, velmi pravděpodobně jste tento pojem už zaslechli. Nejde o nic jiného, než o šikovné automatické ovládání, bez něhož se jakékoliv komplikovanější systémy a složitější provozy rozhodně neobejdou.
PLC (Programmable Logic Controler) řídící systémy mají celou řadu využití. Jen namátkou jmenujme například:
- řízené chlazení a vytápění,
- ovládání zabezpečovacích okruhů apod.
Jejich výhodou je především nízká cena a úspora místa, protože samotné řídící jednotky vynikají kompaktním provedením – i širokou variabilitou. Sami si tak můžete vybrat systém, který bude vyhovovat právě vám.
Jak vlastně řídící systémy fungují? Vše je maximálně uživatelsky jednoduché
Když se řekne automatizace, vybavíme si nejspíše snadno programovatelné jednotky, složené ze dvou nebo více menších „krabiček.“ Nabídnou nám dostatečný počet výstupů i vstupů, což z nich dělá opravdu univerzální pomocníky.
Připojíte k nim totiž jak monitory a displeje, tak i nejrůznější senzory, spínače a tlačítka. Ovšem možná je i bezdrátová komunikace. Vše se poté řídí tzv. úložným programem. Většina provozů si vystačí s již hotovým řešením, ovšem pořídit lze i program přímo na míru, který vezme v potaz všechny specifické podmínky a potřeby vaší firmy či provozovny.
Obejdete se i bez velkých technických znalostí
Nemusíte být mistr v oboru, abyste se s PLC „domluvili.“ Tento typ řízení technologie je zcela intuitivní. Sám vás navede a vy vše potřebné jednoduše zvládnete prostřednictvím obyčejné počítačové myši. Zapomeňte na hluboké technické znalosti – nebudou potřeba.
To vás zbaví i nutnosti neustálých revizních kontrol případně plateb za externí agenturu, která by se o vše starala. Programovatelné automaty vaši pomoc téměř nepotřebují. A kde je pořídit? Mezi specialisty v oboru patří firma APLAUS spol. s r.o. Více se dozvíte na webu Aplaus.cz.
Zdroj obrázku: aplaus.cz