V minulém díle jste se mohli dozvědět stručnou charakteristiku trojice vybraných škůdců, dnes se podíváme na několik rad, jak se jim bránit. Ne vždy totiž platí, že nejlepší obrana je útok.
Možná jste o nich ještě nikdy neslyšeli, ale i oni dokáží pořádně zavařit. O kom že je řeč? O červcích. Jeden by si je mohl splést s nějakou bílou vatou na listech a stoncích, avšak to je pouze obal, který tito škůdci produkují pro svoji ochranu. Uvnitř se skrývá zvířátko, jež Vám vysává z pokojovek šťávy, a podobně jako mšice produkuje lepkavou medovici. A v červci vynikají? Ve velkém množství se dostanou do kořenového systému rostliny a postupem času znehodnotí celý substrát. Pozor na ně.
Preventivní kontrola stavu rostlinky dvakrát týdně Vám zajistí, že zachytíte škůdce ve fázi, kdy jej ještě můžete odstranit a zlikvidovat mechanicky. Nejlépe otřením listů a napadených plošek vlhkým hadříkem, čímž škůdce odstraníte. Nepodchytíte-li tuto dobu, ještě není všem bitvám konec, ale nevadí. Stále máte šanci se škůdce zbavit jednou pro vždy.
O sviluškách sice ještě nebyla řeč, ale prozradíme Vám, že přímo nesnášejí vodu. Jestliže tedy zpozorujete napadení pokojové rostliny tímto otravným škůdcem, vyzkoušejte jednoduchý fígl. Několikrát denně po dobu dvou až tří týdnů roste květinu. Svilušky ještě rády změní pole působení.
Přemnoží-li se Vám škůdci, zajděte do nejbližšího květinářství či hobbymarketu, kde sáhněte po kvalitních chemických prostředcích, personál prodejny Vám jistě rád poradí. Až budete mít preparát doma, přidejte do něj navíc trošku prostředku na mytí nádobí. Proč? Abyste nastříkali na rostlinu jakýsi extrakt, který se usadí na rostlině i škůdci a zabrání tak stečení chemické zbraně do půdy. Samotný postřik poté provádíme tak, abychom jej aplikovali na spodek listů. Pokud jste zpozorovali výskyt červců, prolijte přípravkem navíc i substrát. Hotovo?