Obsah článku
Možná to také znáte. I když se svým loknám věnujete nadstandardně, přesto působí zplihle, matně a jen s obtížemi drží tvar. Viník je jednoznačný – chemikálie, které na nás v běžně používané kosmetice čekají.
Nejčastěji jsou v tomto ohledu jmenovány silikony a parabeny. Pokud vsadíte na šampon se silikony, budete se nějaký čas pyšnit nádherně tvarovanou a lesklou hřívou, jíž navíc vždy snadno rozčešete. Ovšem pak se negativní účinky této látky začnou násobit.
Vlasy, které se dusí pod nepropustnou vrstvou
Silikony mají totiž jednu nehezkou vlastnost – nepropouští vodu, a vlastně ani nic jiného. Vlas tak postupně slábne, začíná se lámat, cuchá se… A jak silikony ve složení poznáte? Zaměřte se zejména na přípony cone, xone a conol. Možná je už poznáváte – dimethicone, disiloxane, dimethiconol atd.
A parabeny? Ty šampony na vlasy „vylepšují“ zase po stránce trvanlivosti. Slouží totiž jako konzervanty. Přímý vliv na naše zdraví zatím prokázán nebyl, nicméně se často chovají podobně jako hormon estrogen, což rozhodně není dobré. Na obalech v jejich případě pátrejte po zkratkách E214 nebo E126.
DEA a sulfáty jako další nepřátelé
Tím však výčet škodlivých látek nekončí. Například DEA (diethanolamin) sice zvětšuje pěnivost šamponu, ovšem může způsobit i podráždění kůže. U EU má reputaci potenciálního karcinogenu. A podobnou funkci mají v šamponech i sulfáty, ovšem zároveň vlasy vysušují a pokožku nadměrně odmašťují. To postupem času způsobuje její poškození a vznik nejrůznějších dermatitid.
Sáhněte po kosmetice, která vaše vlasy nezatíží
Jak vidíte, obyčejný šampon může mít na vaše vlasy i pokožku opravdu negativní vliv. Vyplatí se tedy poohlédnout po značkách, jež se zmíněným problematickým ingrediencím vyhýbají. Patří mezi ně například Fanola. Vyzkoušejte její řadu No-yellow pro zářivé vlasy bez nežádoucích žlutých odlesků nebo program Oro therapy obohacený o 24K mikroaktivní zlato. Z bohaté nabídky produktů si vyberou majitelky i majitelé všech typů vlasů.