BrizaKaždý člověk, i ten, který nevidí rozdíl mezi jabloní a hrušní bezpečně pozná překrásný strom s bílou kůrou, elegantní korunou a nezaměnitelným větvovím – břízu bělokorou. Tento nádherný strom, který je symbolem štěstí, lásky, plodnosti a také životní energie, je u nás hojně rozšířený.

Ačkoliv má bříza ráda vlhčí prostředí, daří se jí téměř všude a vidět ji tak můžeme na venkově i ve městech, ve smíšených lesích, na pasekách a taková procházka březovým hájem, tak to je kapitola sama o sobě – veskrze příjemná. Aby ne, když je nazývána dokonce i stromem života…

Bříza léčitelka
Léčivé účinky břízy jsou známé stovky let a v lidovém léčitelství má bříza své pevné místo. Březová voda, vyráběná z mízy z kmene stromu, byla a je lékem na celou řadu chorob a neduhů. Získává se naříznutím kmene a zachycováním vytékající mízy. Následně se ředí vodou, neboť sama o sobě je dost koncentrovaná. Nejen míza má však léčivé účinky. Podobnou moc mají i její listy, pupeny a také kůra.

Listy, pupeny, kůra – tři mocní kouzelníci
Odvar z listů břízy je vhodný pro své výrazné močopudné účinky na pročištění a odvodňování organismu. Pomáhá při ledvinových kamenech, zánětech močového měchýře či snížené funkci ledvin. Je dobrým pomocníkem rovněž v případě že vás trápí revma a artróza, neboť zbaví tělo škodlivých usazenin a také zmírňuje otoky. Březový čaj dokáže detoxikovat organismus, jeho blahodárný vliv se promítá do stavu pokožky a účinně napomáhá v boji s akné. Dokáže zatočit s některými druhy ekzémů a plísňových onemocnění. Odvar z listů a pupenů napomáhá rovněž při problémech s vlasy a pokožkou hlavy. Léčivé účinky oceňují lidé trpící lupy, nebo ti, kterým se příliš mastí vlasová pokožka a následně i vlasový porost. V sortimentu lékáren a drogerií je celá řada přípravků, které obsahují výtažky z břízy, ale úplně jednoduše si většinu z nich můžete připravit sami tak, jak to dělávaly naše prababičky. Přípravky, které lze zakoupit totiž obsahují samozřejmě i mnoho dalších syntetických příměsí a originálního březového výtažku neobsahují takové množství, jakého si můžete dopřát „přírodní cestou“. Rovněž kůra stromů má blahodárné účinky. Nejlepší je kůra mladých stromů. V dřívějších dobách si lidé běžně dopřávali při kožních potížích a bolestech kloubů koupele a obklady právě z březové kůry.

Přečtěte si:   Reishi jako přírodní cesta ke kráse a zdraví

Kdy a jak na břízu?
Pro sběr a sušení listů břízy je nejvhodnějším časem jaro. Jarní měsíce probouzí přírodu k životu a čerstvé lístky břízy jsou plné zdraví prospěšných látek. Sběr je přitom velice jednoduchý – stačí drhnout listy proti směru jejich růstu. I sušení je poměrně snadné – nasbírané březové listí rozprostřete na plochu v tenké vrstvě v místnosti, kterou budete dobře větrat. Občas lístky prohrábněte a obraťte, čímž se provzdušní. Po usušení je ideální pro jejich skladování dobře uzavíratelná nádoba a minimální působení světla.

Recept na březový odvar a výluh? Je jednoduchý!
Pokud byste chtěli i vy vyzkoušet některý z přírodních léčivých přípravků z břízy, můžete vyzkoušet třeba úplně jednoduchý recept. Stačí naloupanou kůru mladé břízy naložit do olivového oleje a získáte tak olejový výluh, který lze používat kupříkladu na obklady. Na ty lze aplikovat samozřejmě také odvar z listů, pupenů nebo i zmiňované kůry. Zcela jednoduchý je také recept na čistící čaj. Stačí jednu lžíci nasušených březových lístků přelít 2,5 dcl vroucí vody a nechat asi 10 minut odstát a poté nálev přecedit.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *