Obsah článku
Regály jsou užitečným pomocníkem: umožní vám uspořádat si různé předměty a nářadí, ušetřit prostor, a ještě navíc můžete mít všechno po ruce. Na trhu ale existuje nepřeberné množství regálů, takže někdy může být problém vybrat si ten pravý. Podle kterých kritérií bychom se měli primárně řídit?
Podle rozměrů
Možná se vám hodí jen menší regál, který do místnosti snadno umístíte i bez přesného měření. Například v garážích a dílnách se ale dá využít celá regálová stěna, a to je pak nutné přesně změřit. Před nákupem byste vždy měli vědět alespoň orientační rozměry regálu.
Podle materiálu
Materiál může ovlivnit životnost regálu. Plastový regál je nejméně odolný, může být ale vyroben v různých barvách a provedeních, takže se hodí i do interiéru. Dřevěný regál je o něco odolnější, má i vyšší nosnost, nicméně se nehodí do dílen a kůlen, protože časem může podléhat plísním. Předností je jeho vzhled, takže se může stát součástí dětských nebo třeba obývacích pokojů. Kovové regály nabízí největší odolnost, vzhledově ale pokulhávají. Proto se nejčastěji používají v dílnách, garážích a kůlnách.
Podle nosnosti
Nosnost je velice důležitým údajem, který budete při nákupu zohledňovat. Do určité míry je dána použitým materiálem. Každý výrobce vám obvykle udá hmotnost, kterou můžete zatížit jednu polici. Ne vždy je zapotřebí dosahovat rekordních nosností – například hračky nemusí tolik vážit. Před nákupem regálu si ale udělejte představu o tom, co na něm budete skladovat.
Podle typu
Rozlišujeme dva základní typy: regály šroubované a zásuvné. U šroubovaných regálů jsou jednotlivé police přišroubovány, takže jsou stabilnější. Nelze s nimi ale manipulovat podle potřeby – výšku je možné upravovat, je to ale časově náročnější. Také montáž trvá díky šroubování déle, hodí se ale tehdy, když chcete smontovat několik kusů regálů dohromady. Zásuvné regály jsou dražší, police se zasouvají na regálové háčky nebo rámy.