Skončily vánoční svátky, je za námi i oslava příchodu nového roku. Jen málokdo může říci, že o svátcích v jídle nehřešil. Připomínkou tohoto hodování jsou často nadbytečná kila, pochroumané zažívání a celkově pocit, jako bychom porci vánočního kapra a následně tác chlebíčků snědli bez kousání.
Stránky časopisů se na začátku roku pak plní radami, jak hubnout a jak se zdravě stravovat. Někdy však stačí pouhé odlehčení, zkrátka minimalizování přísunu masa. Vyvstává pak otázka, co dobrého si dát. Co třeba vyzkoušet některá ze staročeských jídel, která jsou chutná, nasytí a jsou příjemným zpestřením jídelníčku? Nejdostupnější surovinou s minimálními nároky na úpravu jsou brambory, které představují bohatý zdroj minerálních látek, je v nich obsažen například draslík, vápník, hořčík, zinek, železo, fosfor, měď, fluor, chrom, sodík, jód a mnohé další. Jsou také bohaté na vitamíny, zejména na vitamín C, E a vitamín K. Navíc v jejich slupkách se nachází vitamíny skupiny B a kyselina listová. A bonus navíc – jsou rovněž zdrojem prospěšné vlákniny. Pro toto obyčejné jídlo vybírejte brambory kvalitní a věnujte pozornost tomu, zda nejsou naklíčené. Pakliže mají jen malé klíčky, pečlivě je odstraňte, pokud by měly větší klíčky, nejsou již ke konzumaci vhodné. Klíčky totiž obsahují jedovaté toxiny, které nelze odstranit ani tepelnou úpravou.
Brambory na loupačku
Je to snad to nejjednodušší jídlo, které se na stolech našich předků objevovalo velice často. Vyberte přibližně stejně velké brambory a důkladně je omyjte tak, aby jejich slupka byla čistá. Můžete na to použít například i drsnou část houbičky na mytí nádobí. Potom je dejte do hrnce a zalijte vodou, aby byly všechny brambory ponořené. Přidejte lžičku soli. Brambory vařte cca 30 minut, v průběhu vaření vidličkou opatrně vyzkoušejte, jsou-li již měkké a tudíž hotové. Během vaření brambor si můžete připravit některou z „příloh“. Můžete si nastrouhat tvrdý sýr, nebo rozmíchat měkký sýr s mlékem, přidat sůl a pepř a našlehat. Výborně brambory na loupačku ochutí také různé bylinky.
Škubánky
Oloupané a na kousky nakrájené brambory dáte vařit do osolené vody. Když jsou vařené, vodu slijete, přičemž jí trochu na dně ponecháte (ale nevylívejte ji, kdyby byly moc hutné, ještě ji použijete), a přidáte hrubou mouku, kterou do brambor vtlačíte a necháte spařit cca 10 minut. Potom brambory rozšťoucháte tak, aby bylo těsto hladké. Je třeba jej důkladně vymíchat, aby v něm nebyly kousky. Potom z něho polévkovou lžící vykrajujete noky, které po nandání na talíř polijete máslem nebo trochou rozehřátého sádla a na závěr posypete makem. Pokud nemáte rádi mák, je možné škubánky posypat strouhaným sýrem balkánského typu. A také – což je lepší po vychladnutí – lze vytvořit malé placičky, které po obou stranách opečete. Ke škubánkům můžete podávat bílou kávu nebo meltu.
Bramborák neboli cmunda
Oloupané brambory omyjete, osušíte a dvě třetiny nastrouháte na jemném struhadle, třetinu na hrubším („okurkovém“). Vodu z brambor vymačkáte a zalijete trochou horkého mléka, aby neztmavly. Osolíte, přidáte jedno celé vejce, majoránku a nastrouhaný nebo naškrabaný česnek – množství dle chuti. Přidáte trochu polohrubé mouky (cca hrst až dvě) a z vytvořeného těsta tvarujete do rozpáleného omastku placičky. Když je opečete z obou stran, osušte je papírovými ubrousky, které pojmou přebytečný tuk. Můžete podávat se syrovým kysaným zelím i s vařeným.
Vedle bramborových můžete vyzkoušet i jednoduchá sladká jídla.
Rýže v mléce
Rýži dáte vařit do mléka. Pro přípravu není vhodná rýže parbolaid, ale kulatozrnná rýže. Před dovařením přislaďte a mírně přisolte. Když je rýže vařená, přidáte jablečný nebo meruňkový slitý kompot a ještě mírně povaříte. Případně ještě dosladíte, omastíte máslem a na talíři posypete skořicí s cukrem.
Žemlovka
Rozkrájíte pečivo (mohou být housky, žemle, rohlíky, veka) a do vymaštěného pekáčku (Herou, máslem, sádlem) skládáte vrstvy pečiva, které zakropíte mlékem a prokládáte vrstvou rozstrouhaných jablek. Každou vrstvu posypte skořicovým cukrem a můžete přidat dle chuti i rozinky. Zakončíte vrstvou pečiva a potřete navrch tukem. Dáte péct do trouby, pokrm je hotový když jeho povrch zčervená. Lze péct i v remosce.