Dnešní trh je bohatě zásoben mobilními telefony a každý si rozhodně v tak pestré nabídce musí vybrat. Segment trhu zaplňují ale nejen mobily, které jsou mnohdy tak chytré, až máte pocit, že k jejich zvládnutí potřebujete dvě vysoké školy, ale rovněž jednoduché přístroje, určené pro seniory.
Protože vzhledem k stáří u člověka často dochází k řadě zdravotních potíží, je velice důležité, aby takový člověk měl možnost okamžitého kontaktu s rodinou nebo s lékařem. Tento kontakt mu zajišťuje telefon, dnes ve velké míře telefon mobilní. Protože však v důsledku stáří mívají lidé zhoršený zrak a celkově sníženou pohyblivost, běžné mobilní aparáty jsou pro ně s jejich malými tlačítky prakticky nepoužitelné. Právě proto je tu ona zvláštní kategorie – mobily pro babičky a dědy, zkrátka mobily pro seniory.
Tyto přístroje jsou navrženy a uzpůsobeny speciálně pro potřeby starší generace. K jejich přednostem patří jednoduché ovládání, velká a čitelná tlačítka, dobře čitelné znaky na displeji, vysoká hlasitost zvuku a vyzvánění a mnohé užitečné funkce navíc. Jednou z nich je například tzv. SOS tlačítko.
Jednoduchost ovládání patří k základním požadavkům na telefony pro seniory. Těžko si zvykají na nové věci a běžný mobilní telefon pro ně nemusí představovat užitečného pomocníka, ale složitou věc, která je obtěžuje. Mobily pro seniory proto nejsou vybaveny žádnými zbytečnými funkcemi a požadavky na ovládání jsou tak jednoduché, že by je zvládlo i malé dítě.
Velice důležitá jsou velká a čitelná tlačítka. Senior neocení neotřelý design telefonu s nepřeberným množstvím funkcí, ale rozhodně ocení tlačítka, která dokáže zmáčknout i třesoucí se rukou. Mobilní aparáty pro seniory tak mívají skutečně velká tlačítka (klávesy), díky kterým je schopen vytočit číslo nebo napsat SMS zprávu i člověk se zhoršenou motorikou a zhoršeným zrakem. Některé tyto telefony mají doplňující funkci hlasového zopakování kláves, takže babička či děda přesně ví, jaké tlačítko právě zmáčkl.
Pro seniory je rovněž důležitá čitelnost znaků na displeji. Ten může být monochromatický, nebo barevný, avšak všechny znaky na něm musí být zřetelně a dobře viditelné a čitelné. Řada uživatelů z řad seniorů dává přednost monochromatickému displeji, kdy podsvícení je oranžové barvy a znaky jsou v provedení černém. I odborníci se shodují na tom, že právě tato kombinace je pro lidské oko nejpřívětivější, neboť oranžová barva je pro lidské oko nejviditelnější. Navíc tato kombinace poskytuje přehledné zobrazení, které nezatěžuje oko nadměrným množstvím dalších barev. Svou roli hraje také velikost displeje. Při výběru sáhněte raději po takovém telefonu, který má displej dostatečně velký. Nesmí tomu tak být ale na úkor velikosti tlačítek.
Staří lidé mívají také často potíže se sluchem, jehož kvalita se zhoršuje. Výrobci na tuto skutečnost pamatují a mobily pro seniory zvládají vysokou hlasitost zvuků a vyzvánění tak, aby senior telefon slyšel. Mnozí totiž využívají mobil nejen jako aparát, díky němuž se mohou s kýmkoliv spojit, ale je pro ně také budíkem či pomocníkem připomínajícím jim, kdy si mají vzít své léky.
Velice důležitou funkci zastává tzv. SOS tlačítko. Lze říci, že by mělo být součástí každého telefonu pro seniory, neboť může sehrát důležitou úlohu při zdravotních komplikacích, nebo dokonce může zachránit i život. Toto tlačítko může zastat několik funkcí a záleží na jednotlivém typu mobilu, co všechno dokáže. Umí například zaslat nadefinovanou SMS zprávu na vybraná telefonní čísla, toto může učinit například i spolu s momentální polohou aparátu, případně dokáže zavolat záchrannou službu. Také je schopno vyloudit pronikavý zvuk, který okolí upozorní, že něco není v pořádku. SOS tlačítko je opravdu vynikajícím pomocníkem a už jen pouhá jeho existence dokáže mít příznivý vliv na pohodu seniora, neboť ví, že se má nač v případě potíží spolehnout.
K oblíbenému příslušenství těchto mobilů patří nabíjecí kolébka, neboť mnohým seniorům činí potíže jemná motorika a nemusí se tak zdlouhavě trápit s trefováním konektoru do zdířky v mobilu.
Mezi další užitečné funkce mobilů pro „babičky a dědy“ patří například možnost krátkodobě si telefonem posvítit, například při odemykání zámku nebo při pohledu na jízdní řád. Zdatnější senioři mohou využít možnosti kalkulačky, napsání poznámky, nebo třeba i poslouchání rádia. Hlavní a neocenitelnou službou však pro většinu z nich zůstává možnost být ve spojení se svými blízkými.