Jistě se Vám to už někdy stalo. Rozbili jste květináč. Kdo nikdy žádný nerozbil… Ale co udělat s kompaktnějšími střepy, když je Vám líto je vyhodit? Zkuste si vyrobit miniskalku! Ze střepu vytvoříte romantické zátiší s miniaturní skalkou uvnitř. Celou kompozici doplníte mozaikou a máte hotové dílo, které běžně vídáte v zahradách jihoevropských zemí.
A jak, že celý postup tvorby malé skalky probíhá? Jednoduše, koukejte. Do chybějícího kusu květináče nasypete zeminu, do které nasázíte kaktusy, sukulenty či jiné květiny, ideálně skalničky. Ale začněme hezky od začátku. Okraj květináče zpestříte mozaikou. Rozbitý květináč potřete okolo lepidlem a osázíte je mozaikovými čtverečky z vhodných materiálů. Až uběhne hodina času, postříkejte vnitřek i vnějšek květináče několika vrstvami bezbarvého laku ve spreji, to proto, aby vlhkost neprosakovala dovnitř mozaiky. Dno květináče vysypte oblázky či štěrkem – vznikne vrstva, kterou protože přebytečná voda, takže nehrozí, že Vám rostlinky uhnijí. Jako další vrstvu sypeme zeminu pro kaktusy a sukulenty, jež obsahuje více písku. První rostlinu sázíme do horní části vznikající skalky a lehce ji přivážeme ke květináčku, aby držela. Postupně sázíme další kaktusy a místa mezi kořenovými obaly zasypeme zeminou, celý povrch pak srovnáme a zakryjeme oblázky. Vznikne tak opora šikmého svahu a skvělá ozdobná dekorace celého prvku. Celou kompozici pak už jen stačí vhodně umístit do bytu a pravidelně o rostlinky pečovat.
Pamatujte, že skalku se suchomilnými rostlinami nezaléváme příliš často, spíše pouze kropíme či rosíme. Vodou stačí miniskalku prolít jen sporadicky. Mozaikové čtverečky i speciální mozaikové lepidlo seženete ve výtvarných potřebách za několik málo desítek korun.