Bandáž je obecně pomůcka určená k fixaci svalů a kloubů. Jaký význam má při sportovních aktivitách?

K čemu slouží sportovní bandáže a pro koho jsou vhodné

Sportovní bandáže dokáží chránit svaly, vazy a klouby před nárazy a snižují riziko zranění. Využijete je ale i po zranění či pohmoždění, neboť mírní bolest a urychlují proces zotavení. Kompresní bandáž lze použít i při onemocněních, jako je například artritida.

Další důležitou vlastností je jejich schopnost udržovat klouby v teple. Nošení sportovních bandáží podporuje v daném místě krevní oběh. Tím dochází k dobré přípravě na následnou fyzickou zátěž.

Samy o sobě ovšem elastické bandáže jednoznačně nejsou léčivou technikou a nenahrazují návštěvu lékaře, pozor. S neustávajícími problémy byste neměli váhat ohledně konzultace s odborníkem. Z hlediska podpory postiženého místa však svůj význam tyto pomůcky mají a nezanedbatelný je i jejich preventivní význam.

Variabilita použití těchto prvků je značně široká. Vybírat tak můžeme v první řadě podle potřebné podpory. Bandáž je vhodná pro použití například na koleno, kotník nebo loket. Fixační bandáž lze použít taktéž na zápěstí, nárt nebo další partie těla.

Využít je mohou sportovci například po operačním výkonu, kteří potřebují tento podpůrný prostředek pouze nárazově. Doporučit nošení bandáže však lze i v případě dlouhodobých problémů s pohybovým aparátem.

Sportovní bandáže si pořizují sportovci nezávisle na věku nebo aktuální fyzické výkonnosti. Své místo mají tyto doplňky například v bojových sportech, doporučeny jsou taktéž v případě cviků těžších, například u strongmanů. Výhodou jejich používání je to, že nijak neomezují funkčnost kloubů.

Přečtěte si:   Na co si dát při výběru saténového povlečení pozor

Jak vybrat správnou bandáž a jak ji používat

Nejdůležitějším atributem, podle něhož je nutné tuto sportovní pomůcku volit, je především stupeň fixace. Snazší je výběr díky tomu, že většina výrobců používá sjednocený systém značení. Ten umožňuje spotřebitelům snazší orientaci v jednotlivých provedeních. Bandáže označené číslem 1 tak poskytují nejmenší podporu, zatímco ty s číslem 3 se vyznačují nejvyšším stupněm fixace.

Dále lze bandáže rozlišovat podle použitého materiálu. Starším typem jsou ty z obvazu jednoduše obmotaného kolem postiženého místa. V čase je však nahradily verze vyrobené z jediného kusu látky.

Ke speciálním typům patří taktéž tejpy, které se někdy označují jako páskové bandáže. Případně se můžete setkat s bandáží magnetickou.

Výhodou je taktéž jednoduchost použití. Některé bandáže jsou univerzální, ty na kotník nebo koleno bývají speciálně přizpůsobené pro daný účel. Postačí je navléknout na postižené místo.

Používané materiály velmi dobře kopírují tvar těla, bandáž proto spolehlivě drží na svém místě a nemusíte se obávat jejího nežádoucího sjíždění.

Ovšem pozor, sice by měla přiléhat, ovšem nikdy vás nesmí škrtit. Tím by mohlo dojít k odkrvení daného místa. Velký výběr bandáží i tejpů najdete na stránkách – Nejsport.cz.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *