Vánoce se kvapem blíží a s nimi i hony na pěkné vánoční stromečky. Přemýšleli jste ale někdy o tom, že jehličnany se kromě ozdobení baňkami a svíčkami hodí i na něco jiného? Co třeba taková okrasa na balkony, terasy, ale také skvělý doplněk našich zahrad? Především na městeských balkonech je to způsobem, jak si zajistit u sebe kousek přírody.
Jednou z mnoha možností, jak využít jehličnaté stromy, než si je ozdobíme jako ty vánoční, je vysadit je do nádob. Takto pěstovat můžeme především pomalu rostoucí, zakrslé druhy, které budou po celý rok skvěle plnit funkci, pro kterou jste si je pořizovali – budou estetickým prvkem lahodícím každému oku milovníků přírody. Oproti letničkám jsou jehličnany navíc výborné v tom, že nejsou toliko náročné na zalévání a snadno tak přežijí i delší období sucha, kdy by většina letniček uvadla.
Jak vybírat jehličnany? Tak především každé výsadbě jehličnanů do nádob musí předcházet řádná pozornost při jejich výběru. Ne všechny stromy budou nadšeny z toho, že je pěstujete uvnitř nádob. Stejně tak je nutné uvědomit si, že tyto rostliny potřebují větší pozornost, než když je zasadíte do volné půdy někde venku na zahradě. Vybíráme tedy takové jehličnany, u kterých lze předpokládat, že nám v nádobě vydrží delší dobu, vždyť tu mluvíme o trvalých výsadbách, protože dle velikosti nádoby a použitých rostlin je třeba je obměňovat je až po třech, pěti a více letech. Mezi vhodné druhy patří cypřišky, jalovce, zeravy, zakrslé jedle, smrky a borovice. Nejlépe uděláte, poradíte-li se o každé rostlině s odborníkem.
Při vysazování nesmíme zapomenout na dostatečně silnou drenážní vrstvu v nádobě. Substrát volíme takový, aby obsahoval kvalitní zeminu promíchanou s rašelinou a říčním pískem. Často zaléváme a přihnojujeme, popřípadě i tvarujeme. Můžeme využít poznatků o pěstování bonsajů.