Zpěv mnichů v duši člověka probouzí zvláštní klid. Záhy z něho opadává stres, napětí a přichází uvolnění. Rychleji se dokáže přepínat z módu „napětí“ do klidového režimu a je schopen lépe a hlouběji relaxovat. Možná je v jejich původní či novodobé podobě znáte i vy. 

Tento zpěv vešel ve známost jako Gregoriánský chorál. Je to vlastně jednohlasý latinský zpěv Římskokatolické církve, bez doprovodu nástrojů, který je nazvaný podle papeže Řehoře Velikého. Jedná se o nejstarší formu, která se až dodnes uchovala beze změn.

Síla gregoriánského chorálu spočívá v jazyce, ve kterém je zpíván, ale také v dokonalém prostředí, kde zpěv probíhá. Jsou to akusticky skvělá prostředí katedrál a kostelů, v nichž zpěv rezonuje s organismem jak zpěváků, tak posluchačů. Nejen, že stimuluje v člověku duchovní vědomí, ale dokáže stimulovat také mozek a nervový systém. Výrazný účinek má na zpěváky samotné. Zpěv, který je vlastně zároveň dechovým cvičením,  harmonizuje činnost srdce a krevního oběhu. O pravdivosti této teorie vypovídá například mimo jiné fakt z minulosti, že členové řádů, jenž se věnovali v klášterech tomuto zpěvu celé hodiny se dožívali téměř dvouapůlnásobku věku tehdejšího průměru.

Tradiční Gregoriánský chorál existuje ve dvou základních formách. Jednou z nich jsou žalmy, u kterých je na prvním místě kladen důraz na vyjádření textu, přičemž každé slabice odpovídá jedna nota. Druhou jsou zpěvy Alleluja Jubilis, ve kterých na jednu slabiku připadá více tónů a melodie je tak mnohem rozšířenější. Jistě stojí za zmínku i ta skutečnost, že se žalmy v Gregoriánském chorálu skládají jen z jedné sloky. Mešní zpěvy jsou pak propracovanými skladbami. Ne pro každého je původní podoba Gregoriánských chorálů přes jejich hloubku a krásu tím správným „šálkem čaje“. Novodobá podoba Gregoriánských chorálů si však získala již miliony příznivců.

Přečtěte si:   Jak vybrat pračku a sušičku, nebo zvolit raději pračku se sušičkou, takzvaně dva v jednom?

V devadesátých letech přišel hamburský hudební producent Frank Peterson s nápadem propojit gregoriánský chorál s moderní hudbou. Jeho tým přepracoval aktuální hity popmusic do stylu blížícího se zpěvu středověkých mnichů. Tento styl se pak zapsal velmi rychle do srdcí posluchačů. Hudební uskupení gregoriánských mnichů přineslo Gregoriánský chorál, inspirovaný moderními popovými a rockovými písněmi. Objevilo se něco jiného, nového, úchvatného. První album vydané v roce pod názvem Gregorian  Masters of Chant zaznamenalo veliký mezinárodní úspěch. Obrovská vlna zájmu se zvedla nejen v Západní Evropě, ale také v USA a řadě dalších zemí a Gregoriánský chorál na žebříčku popularity dokázal předběhnout mnohé vyhlášené místní hvězdy. S následujícími alby přibývaly známé melodie v podobném stylu a v roce 2004 pak s albem The Dark Side přišel do skupiny také tvrdší rockový zvuk.

Zpěv Gregoriánů, kteří se svým programem působí na světových jevištích,  je nabitý pozitivní energií, která zasáhne každého posluchače. Možná to souvisí s prapůvodní podstatou gregoriánského chorálu. Vystoupení Gregoriánů lahodí nejen uchu posluchačů, ale jsou i pastvou pro oči, neboť propojují mystickou chorálovou hudbu s nejmodernější scénickou show.

Gregoriáni Českou republiku již navštívili a letos v březnu se k nám opět vrací. Byla by škoda si takový zážitek nechat ujít. Z jednoho jediného koncertu totiž můžete čerpat energii ještě hodně dlouho.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *