FoliovníkPořízení zahradního fóliovníku je v mnoha ohledech mnohem jednodušší, než koupě či stavba nového skleníku. Oproti zahradnímu skleníku je u fóliovníku výrazně snazší montáž, přenositelnost a také tolik nezatíží Vaši peněženku. Na zimu ho dokonce můžete úplně uklidit – tedy pokud v něm nenecháte přezimovat citlivější rostliny, které by vymrzlé záhony těžko snášely.

Společné mají fóliovníky a skleníky především jedno: U obou druhů se můžete rozhodnout, zda si jej vyrobíte sami, smontujete ho ze zakoupených dílů nebo si jej objednáte celý na klíč. Zatímco dříve si zahradníci podobné stavby nejčastěji stavěli svépomocí, v současné době je na trhu velké množství kvalitních a přitom levných zahradních fóliovníků, z něhož si snadno vyberete.

Fóliovníky a použité materiály

U fóliovníku je nejdůležitější dbát na kvalitu použité fólie. Obyčejné fólie o síle pouhé 0,1 mm Vám vydrží maximálně jednu sezónu. Určitě se proto vyplatí na fóliovníku příliš nešetřit a zvolit silnější fólii, která už většinou disponuje ochranou proti UV záření. Dalším řešením jsou kašírované fólie (např. třívrstvé), které se vyznačují mnohem vyšší mechanickou pevností než běžné fólie a rovněž i delší životností (většina výrobců udává trvanlivost přibližně 5 let). Vždy se také ujistěte, zda a jakým způsobem fólie řeší odvětrávání fóliovníku.

Konstrukce fóliovníku bývá vyrobena nejčastěji z následujících materiálů:

  • z pozinkovaných profilů spojených pozinkovanými kovovými úhelníky,
  • ze dřeva,
  • z hliníku,
  • z oceli.

Nejdelší životnost, a to i naprosto bez údržby, Vám zajistí především hliníkové a ocelové konstrukce. Konstrukce fóliovníku by měla být hlavně odolná a bytelná, přitom však lehká a skladná.

Přečtěte si:   Plotovky - dřevěné prvky se širokým spektrem využití

Fóliovníky a jejich umístění

Před samotnou koupí fóliovníku si samozřejmě musíte dobře promyslet, kam ho na své zahradě umístíte. Jedině tak si můžete zakoupit vhodný model, který bude nejlépe odpovídat Vašim potřebám a možnostem. Podle umístění fóliovníku pak snadno určíte velikost pořizovaného modelu. Pamatujte přitom na to, že ty nejlevnější fóliovníky nemusí být příliš kvalitní. Mnohem lepší variantou je pořízení zahradního fóliovníku ve výprodeji u kvalitního dodavatele.

02Velkou výhodou fóliovníků je především to, že na rozdíl od zahradních skleníků nevyžadují složité budování základů. U větších fóliovníků můžete trubky jeho konstrukce zabetonovat do země. To se doporučuje především při umístění fóliovníku na větrném místě. Ale ty menší fóliovníky prostě jen umístíte na určené místo, přičemž ho můžete snadno přemísťovat podle potřeby, a na zimní období ho složit a uložit na bezpečném místě. Vždy však uskladňujte foliovník celý včetně konstrukce, nestačí jen na zimu stáhnout fólie a konstrukci nechat na pospas povětrnostním vlivům.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *