Chcete se pustit do kácení stromů? Dbejte na bezpečnost a správnou techniku
Rozhodli jste se pokácet menší dřeviny na vaší zahradě svépomocí? Dobře si rozmyslete, jestli k tomu máte dostatečné zkušenosti a techniku. Takový zásah vyžaduje zručnost a detailní znalost správného postupu. Vždy je třeba počítat s určitým bezpečnostním rizikem. Na co si dávat pozor?
Nejprve zvažte všechny faktory, které mohou ovlivnit průběh kácení stromu. Patří mezi ně naklonění a tvar stromu, jeho délka, případná poškození kmenu i větví, síla a směr větru a stav okolního prostředí, např. v blízkosti se vyskytující elektrické vedení či jiné hmotné překážky. Kromě směru pádu zvažte i jeho dosah. Stačí určit na zemi takový bod, jehož vzdálenost od kmene odpovídá výšce stromu a vytváří rovnostranný pravoúhlý trojúhelník s nejvyšším bodem koruny.
Nejčastějším a nejjednodušším postupem je kácení u paty kmenu. Nejprve se ujistěte, zda je v okolí dostatek místa a žádní lidé. Odkliďte nežádoucí překážky jako je například sníh či klestí. Poté se můžete pustit do samotné porážky. Začněte s tzv. směrovým zářezem v úhlu 45°, a to zhruba do jedné třetiny obvodu kmenu. Pomocí něj zajistíte směr pádu, který by měl odpovídat přirozenému sklonu stromu a tvaru jeho větví. Hlavní řez veďte tahem kolmo ke kmenu. Dávejte si pozor, aby se nesetkal se směrovým zářezem, protože by mohlo dojít ke skřípnutí pily či pádu do nežádoucího směru.
Kdy je lepší obrátit se na odborníka?
Pokaždé dbejte na bezpečnost. Nikdy se do kácení nepouštějte úplně sami, na blízku by měl být někdo, kdo vám poskytne pomoc při úrazu či jiných komplikacích. S rostoucím objemem či překážkami v okolí se zásah stává nebezpečnějším. Rizikové kácení stromu se vyplatí svěřit odborné firmě. Na odborníka byste se měli obrátit i v případě trouchnivějících či jinak poškozených dřevin, protože jejich kácení vyžaduje specifický postup.