Po předchozím článku se základními informacemi o chovu Agam vousatých, se tentokrát podíváme na Chameleona jemenského, který je také nenáročný, takže se hodí i pro začínající teraristy. Ostatní druhy již vyžadují určité zkušenosti.

Přirozeným domovem Chameleona Jemenského, jsou převážně hornaté oblasti Jemenu a Saudské Arábie, kde tráví většinu času na větvích stromů. Na zem se odhodlá pouze zřídka. Jeho oči jsou takřka unikátem. Může s nimi libovolně otáčet do všech směrů, a každým okem sledovat v jednu chvíli jiný objekt. Samečci dorůstají až do délky 60 cm. Samičky pak kolem 40 cm.

Jedná se o teritoriální a samotářská zvířata, takže je vhodné chovat v teráriu pouze jednoho jedince. Ideálně samečka. Jejich chov je snazší a vypadají mnohem atraktivněji, než samičky. Chov dvou či tří Chameleonů je možný, ale pouze za předpokladu, že v teráriu bude jen jeden samec a s chovem máte již zkušenosti.

Pokud si hodláte pořídit pouze jednoho chameleona, tak postačí terárium o min. rozměrech 60x60x120 cm (dxšxv). A pro pár alespoň 80x80x150 cm. Jedná se o stromová zvířata, takže nejdůležitější je výška terária. Rovněž dbejte na to, aby bylo terárium umístěno na vyvýšeném místě, aby měl Chameleon výhled na okolí, přehled o dění a nebyl ve stresu. Ideálně alespoň metr nad zemí.

Přečtěte si:   Děti by měly mít svůj vlastní zahradní nábytek! Nabízejí se zajímavé možnosti!

V teráriu musí mít zajištěno dostatečné větrání, kdy by větrání mělo tvořit alespoň ¾ horní stěny terária. Menší větrání by se mělo nacházet i ve spodní části levé a pravé boční stěny. Další nezbytnou součástí výbavy je UVA a UVB osvětlení. Hlavně UVB, jelikož poskytuje zvířeti potřebné vitamíny, čímž se předchází křivici.  Teplotu udržujeme přes den na 28-31 °C. Lokálně pak 35-40°C. Noční teploty by se měly pohybovat v rozmezí 24-30°C. Chameleoni rádi šplhají, takže jim poskytněte dostatek větví, které by měly být tak tlusté, aby se jich mohl chameleon držet tlapami. Vhodná je kroucená vrba. Jako rostlinu pak můžete použít Fikus nebo Ibišek. V teráriu pravidelně rosíme 1-2x denně. U mláďat 3-4x za den.

Základem stravy jsou cvrčci, sarančata, švábi, mouchy. Případně mouční červi, těmi však krmíme, pouze občas tzn. jednou za týden či dva. Jsou totiž příliš tuční.  Dvakrát do měsíce nepohrdnou ani myším holátkem. Případně můžete zkusit přidat kousek ovoce, to však nechutná všem. Každou krmnou dávku obalíme ve vápníku pro dobrý rozvoj kostí.

Více v odborné literatuře.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *