Zatímco naše prababičky používaly pro úpravu pokrmů především vepřové sádlo, dnes se tento produkt řadí mezi ty, které zrovna příliš neprospívají našemu kardiovaskulárnímu systému. Hledání co nejideálnější náhrady přivedlo do kuchyní rostlinné oleje a postupně se ukázalo, že nejvhodnější pro zdraví představuje olej olivový. Je jen třeba si zvyknout na jeho specifickou vůni a chuť.
Je jedním ze zdraví nejprospěšnějších olejů, což dokazuje mimo jiné skutečnost, že v oblastech kolem Středozemního moře, kde je již tradičně spotřeba tohoto oleje největší, je oproti evropskému průměru podstatně nižší výskyt onemocnění srdce a cév. Olivový olej má navíc i blahodárné účinky na střevní mikroflóru. Nutno zmínit skutečnost, že ne každému olivový olej vyhovuje. Potom má v naší kuchyni své oprávněné místo olej slunečnicový a olej sezamový.
Olivový olej se dělí do několika kategorií.Jak si vybrat ten nejlepší, když na trhu je již celá řada s nejrůznějším značením, kterému nemusíte rozumět?
Extra třídou mezi olivovými oleji je již zmíněný EXTRA VIRGINE, čili olej nejkvalitnější, získávaný pouze mechanickým lisováním za studena. To znamená, že se na jeho výrobě nepodílely žádné faktory, které by mohly za tepelných podmínek způsobit změnu kvality oleje. Tento olej skutečně voní po olivách.
Druhým v řadě je olivový olej VIRGINE, panenský, který se získává stejným způsobem jako olej předchozí a který stejně jako on disponuje velkým množství látek s antioxidačními účinky a esenciální nenasycenou kyselinou olejovou.
Následuje olivový olej bez bližšího označení, který vzniká smíšením rafinovaných olivových olejů s různými dalšími oleji panenskými.
Nejméně kvalitní je olej získávaný z olivových výlisků, jenž se získává kombinací rafinovaných extraktů z výlisků s oleji panenskými.
Olivové oleje můžete používat jak ve stavu syrovém, tepelně nezpracované, například do různých salátů, tak také k pečení, smažení a samozřejmě vaření.