S nadsázkou lze říci, že Želvu nádhernou nejdete snad v každé druhé domácnosti. A to, nejen v ČR, ale na celém světě. Tato sladkovodní želva, je totiž poměrně nenáročná na chov, a tak se těší značné oblibě. Nutno však říci, že i přes své nízké nároky na chov, se nehodí, aby o ni pečovaly děti. Pro člověka, který je alespoň v pubertě, se však jedná o vhodné zvíře do začátku.
Dorůstá délky až 35 cm, kdy těchto větších rozměrů dosahují pouze samice. Samci se musí spokojit pouze s 12-15 cm délky. Jejich domovinou je USA. Konkrétně řeka Mississippi a přilehlé potůčky či jezírka. Za předpokladu, že mají k dispozici dostatek prostoru, jsou snášenlivé i s jinými druhy žel či více želvami stejného druhu. Většinou, není kritérium dostatečného prostoru splněno, takže se doporučuje chov jedince či maximálně páru, pokud chcete mít mláďata.
Většina majitelů Želv nádherných, se domnívá, že stačí, když budou umístěny v akváriu, což je také možné, ale velmi nevhodné. Potřebují totiž, jak souš, tak i vodní plochu a místo na vyhřívání, čehož v akváriu lze docílit jen těžko. Speciálně pro Želvy, tak vznikla tzv. želvária (akvaterária), která jsou vybavena prostorem pro vodu i souš a vyvýšeným místem, kde se může želva vyhřívat pod zářivkou. Nejlepší je, použijete-li žárovku s UV spektrem. Vodu samotnou, je pak třeba pravidelně měnit a nepřetržitě filtrovat, aby nezapáchala. Teplota vody by měla být kolem 25-27 stupňů celsia. V případě vzduchu, pak kolem 30 stupňů. Pro jednu želvu, je zapotřebí akvaterárium o rozměrech min. 100x65x60 cm.
Dospělou želvu krmíme, jak masem, tak zelenou stravu. Maso nesmí být tučné, takže, podáváme hovězí. Dále krmíme hmyzem a myšími holátky, žížalami či rybami. To vše doplníme o krmnou směs pro želvy. Směsí je v každém zverimexu nepřeberné množství.
Více v odborné literatuře.