Obsah článku
Tento článek se od těch předchozích o chovu více či méně náročných zvířat, která jsou vhodná převážně pro začátečníky, zaměří na zvíře podstatně náročnější, které by neměl chovat nikdo, kdo nemá dostatečné množství informací, financí, času a zkušeností k jeho chovu.
Řeč je o Kosmanu zakrslém, nejmenší opičce na světě. Přes den je velmi aktivní a dožívá se i více, jak 15 let. V dospělosti dorůstá cca. 25-35 cm, a to včetně ocásku. Ve volné přírodě, se vyskytuje na území Peru, Ekvádoru, Brazílie a Bolívie, kde obývá tropické deštné lesy. Sdružuje se do skupin o 5 a více jedincích, z čehož vylívá že jde o velmi společenské primáty. Proto je nejlepší, když chováte alespoň pár.
Co byste měli vědět?
Před pořízením Kosmana je důležité, abyste si uvědomili, že se jedná o ohrožený druh, který spadá do kategorie CITES a vyžaduje povolení k chovu od veterinární zprávy, kde Vám mohu, poskytnou potřebné informace o podmínkách pro povolení chovu. Kromě toho, je dobré navštívit některého z chovatelů, který Vám určitě rád poradí nebo rovnou nabídne zvíře ke koupi, což je jistě lepší, než jeho pořízení ve zverimexu. Cena jedince u chovatele, se pohybuje v rozmezí od 15 do 20 tisíc Kč.
Kde bude bydlet?
S velikostí klece je to tak, že čím je větší, tím lépe. Pro jednoho Kosmana by měla postačit klec respektive terárium o rozměrech 2,5x2x2,5 m. Mezi základní výbavu patří dostatečné množství větví z ovocných stromů, napáječka na vodu, zářivka, poličky ke skákání a odpočinku nebo domeček, kde se bude moci opička schovat. Domek umístím co nejvýše.
Jako podestýlka, se nejčastěji používá rašelina, která dobře pohlcuje moč a podobně, takže klec méně zapáchá. Použít lze i lisované pelety. Podestýlku pravidelně měníme, aby nedošlo šíření možných bakterií. Totéž platí i pro klec samotnou, kterou zbavujeme výkalů či zbytků jídla. Rovněž, je důležité denní rosení, aby se v kleci pohybovala vlhkost kolem 70%-80%.
Co bude jíst?
Běžně, se Kosmani krmí 2-3x denně po menších dávkách. Konzumují, takřka veškeré u Nás dostupné ovoce tzn. jablka, banány, kiwi, hroznové víno, melouny nebo pomeranče. Ze zeleniny pak mrkev, salát atd. Důležitou součástí jejich jídelníčku je i živočišná potrava, tedy hmyz jako švábi, kobylky, sarančata, cvrčci, mouční červi. A nepohrdnou ani sladkou kaší.
To samozřejmě není vše, takže pokud se rozhodnete, že si Kosmana pořídíte, nejdříve se ujistěte, že jste schopni splnit to, co je pro chov třeba a navštivte chovatele.