Hledáte práci, ale ne a ne ji najít, ačkoliv máte dobré vzdělání, jste jazykově vybaveni a připraveni se s chutí pustit do práce? Možná někde děláte chybu. Zkuste se zamyslet nad následujícími řádky, zda by vám některý z nich nenapověděl, kde je zakopaný pes.
Při hledání práce nelze spoléhat na jeden jediný zdroj. Mnoho uchazečů chybně spoléhá výhradně na internetové portály a jejich nabídku práce. Čím více bude míst kde budete hledat, tím větší bude šance na úspěch . I v době vyspělých technologií je dobré nahlédnout do tištěných médií, jejichž inzertní rubriky zahrnují i nabídku práce.Dalším osvědčeným řešením je vytipování si firmy z oblasti vašich zájmů a vzdělání. Navštivte na jejich webových stránkách odkaz „Kariéra“, jímž poptávají zaměstnance. Ani v případě, že firma momentálně žádné volné místo nenabízí není vše ztraceno. V tom případě je také dobré se na vytipované firmy obrátit s motivačním dopisem a zasláním svého životopisu.
Neobávejte obrátit se na personální agenturu. Hodně uchazečů s oslovením agentury váhá z důvodu názoru, že agentury obsazují výhradně vrcholové posty. Není tomu tak, neboť personální společnosti se specializují na různé segmenty trhu a na úroveň pracovních pozic.
Neklesejte na mysli, pokud práci neseženete hned. Počítejte již dopředu s tím, že můžete opakovaně dostávat záporné odpovědi, případně neobdržíte zprávu dokonce žádnou. Nejste v tom sami a není třeba kvůli tomu mít pocity ukřivděnosti či dokonce ztrácet sebevědomí.
Připravte se na možnost, že nemusíte najít práci ve svém oboru, ale třeba v úplně odlišném. Nakonec – proč ne? Je to pořád lepší než rezignovat. Možná znáte úsloví, že každá zkušenost je dobrá a nikdy nevíte, kdy se vám to může v pozdějším životě hodit. A třeba dokonce zjistíte, že vás tato práce baví víc, než to co jste chtěli dělat původně a přináší vám to nejen daleko větší uspokojení, ale ve výsledku i dostatek financí.
Možná vás zaskočí následující slova, ale mějte je na paměti že i když projdete do užšího výběru, neměli byste se nechat uchlácholit a nepřestávat hledat dál. Rozhodně totiž nejste sami, kdo postoupil do dalšího kola a byť úspěšně projdete ze zpravidla tří výběrových kol až do toho prvního, nemusí vaše cesta končit happy endem a firma se rozhodne nakonec pro jiného uchazeče.
Mnozí lidé dělají tu chybu, že z důvodu studu se snaží, aby jejich okolí nevědělo, že nemohou sehnat práci. Problematické uspění na pracovním trhu je ale dnes běžnou normou a není zač se stydět. Naopak – pokud přátelé a známí budou o vašem problému vědět, mohou vám pomoci práci získat. Leckdy totiž firma raději přijme člověka kterého někdo doporučil, než neznámého člověka.
V každém případě mějte připravený životopis s uvedením vzdělání,doplňkových kurzů, dovedností – například znalostí počítačových programů, řidičský průkaz atd a také případné předchozí praxe. Mějte na paměti, že kvalitně zpracovaný životopis je většinou první informací o vás a velkou měrou se podílí na tom, zda budete úspěšní.