Není pochyb o tom, že nejlepší stravou pro kojence je mateřské mléko. Ovšem ne vždy se kojení vydaří podle představ a také se s růstem miminka zvyšují i jeho nároky na jídlo a potřebuje přikrmovat. Kojenecké období má tři základní fáze, přičemž v první jí výhradně mléčnou stravu,ve druhé může jíst kašovité nemléčné přípravy, speciálně upravené a ve třetím si postupně začíná zvykat na upravenou stravu svých rodičů.
Mateřské mléko obsahuje látky, které zajišťují miminku jistou imunitu. Od šesti měsíců začíná přikrmování a je dobré se předem informovat o složení potravin. Mají dostatek vitamínů, nebude na novou stravu děťátko alergické apod.? Umělá výživa se většinou vyrábí z kravského mléka a výrobci na krabicích uvádějí pro jaký věk je strava určena. U koho byla zjištěna alergie na kravské mléko a nesnášenlivost laktózy, může si dopřávat výrobky ze sójového mléka. Pro kojence se však nehodí kozí mléko.
Jakmile dojde na dobu vhodnou pro příkrmy, musíte si hlídat, aby potraviny obsahovaly dostatek potřebných minerálů a vitamínů. Ovšem tady je důležité si hlídat optimální dávky – nedostatek není dobrý stejně jako přebytek. Potrava by měla být pestrá a obsahovat potřebné množství sacharidů, bílkovin a tuků. Vápník děti přijímají z mléka, mléčných výrobků a také z čokolády. Železo obsahují vejce, maso, ovoce a zelenina a také játra. Z mořských ryb se získává jód a vitamin A zase ze zelí, mrkve, špenátu, brokolice, z ryb a vaječného žloutku. Přírodními zdroji vitaminů skupiny B jsou ryby, kuřecí a hovězí maso, mléko a játra. Pro posílení imunitního systému potřebuje lidské tělo vitamin C, který najdete ve většině zelenině a ovoci. Vitamin D získáte hlavně z tučných ryb, kam patří tuňák a losos. Pokud malým dětem déčko chybí, dojde k poškození kostí. Dalším vitaminem je E, ten hledejte v listové zelenině a pšeničných klíčcích. Dostatek vitaminů najdete i v ořeších, ale pro příliš malé děti se nedoporučují jíst.