Tuto větu často někdo vyřkne a nemá přitom ani ponětí, kdo či co vlastně bazilišek je. A tak se s jedním z bazilišků seznamte, prosím – bazilišek štíhlý, odborně nazývaný Laemanctus serratus. 

Je to zvířátko, které si každý příznivec ještěrů a ještěrek musí zamilovat na první pohled. Na ještěra je tato potvůrka totiž neuvěřitelně roztomilá. Bazilišek štíhlý je typickým obyvatelem deštných pralesů. Stavbě svého těla a zbarvení vděčí za to, že je v pralesní spleti prakticky neviditelný. Dorůstá délky až okolo sedmdesáti centimetrů, avšak dvě třetiny celkové délky těla tvoří velice dlouhý a tenký ocas. Jak už název napovídá, je bazilišek tvor štíhlý. Jeho končetiny, zvláště ty zadní, jsou zakončeny dlouhými zvláštně tvarovanými prsty, které používá k pohybu po tenkých větvích. Právě tenké větve mu poskytují dostatek bezpečí, neboť tam se většina jeho nepřátel neudrží a on je tam relativně v bezpečí.

Jeho barva se pohybuje v odstínech zelené a hnědé a v hnědé barvě má také na těle vždy tři podélné pruhy. Zvláštností baziliška jsou šupiny na hlavě, které tvoří jakoby půlkruh, díky němuž působí dojmem, jako by měl na hlavě korunu.

Zatoužíte-li i vy mít ho doma, musíte mu připravit vhodné zázemí. Chovatelé nejčastěji volí pro chov celoskleněnou nádrž, jejíž zadní stěnu z estetických důvodů dle svého vkusu různě upravují. Možností je celá řada a lze využít také nabídku specializovaných prodejen s terarijními potřebami. Bazilišci mají rádi teplo, takže jim musíte zajistit přiměřené vyhřívání. Toho můžete docílit vhodně umístěným kvalitním osvětlením obsahujícím UV složky. Teplota by se měla pohybovat v rozmezí 28 až33 stupňů celsia, v noci by pak měla být nižší a zcela postačí 18 až20 stupňů celsia. Na dno terária je nejvhodnější rašelina s pískem, nejlépe smíchaná v poměru pět dílů rašeliny na jeden díl písku. Umístěte do terária také několik větví, po kterých bude moci šplhat, vyhřívat se na nich a spát. Lepší je orientovat terárium spíš na výšku, aby mohl dobře šplhat. Ze zeleně do terária je nejvhodnější Ficus benjamin. Je zdobný a baziliškům množství jeho zelených listů dělá dobře.

Přečtěte si:   Korela chocholatá

Můžete umístit do terária misku s vodou, ale bazilišek ji většinou přejde bez povšimnutí. Nejraději pije vodu z orosených listů a je proto dobré rosit je dvakrát denně. Celkově je potřeba v teráriu udržovat vyšší vlhkost a vaše zvířátko se nebude zlobit, anip pokud mu zřídíte uvnitř malé jezírko.

Co se týká jídla tak není vybíravý. Zkonzumuje jakoukoliv pohybující se kořist, kterou přemůže. V zajetí jsou na jeho jídelníčku hlavně cvrčci, sarančata všežravá a švábi. Snadno si už jako malý zvykne na krmení pinzetou. Je dobré mu veškerou potravu před podáním obalit ve speciální směsi vitamínů a minerálů, záleží na každém chovateli, co ze široké nabídky zvolí.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *