Zámek Žleby býval původně hradem, o jehož stavbu se zasloužil rod Lichtenburků. Ve vlastnictví ho měl i Karel IV, který jej včetně přilehlého panství koupil od Anežky z Landštejna. Ta byla vdovou po Hynkovi ze Žleb. Měla pak panství, které jí Karel IV. ponechal v držení, ve svých rukách až do své smrti. Krásný hrad, jenž se takto stal královským majetkem, býval v případě potřeby zastavován a také jeho majitelů a držitelů se tu vystřídala celá řada. Některá jména vám budou určitě povědomá – ať to byl Markvart z Vartenberka, Jindřich z Opočna či třeba Heřman Černín a celá řada dalších.
Tento původně gotický hrad z doby před rokem 1289 byl před polovinou 15. století zničen husity, avšak byl znovu postaven. Naštěstí pro nás. Prošel řadou renesančních a barokních úprav a výsledkem je dnešní romantická podoba, do které jej přestavěl Vincenc Auersperg mezi roky 1849 až 1868, podle angllických předloh. A tak se dnešní návštěvníci mohou potěšit mimořádně krásnými romantickými interiéry a shlédnout celou řadu původních historických památek a starožitností, které sem byly dovezeny z celé Evropy. Nádherné jsou kožené tapety, úžasné obložení stěn, na první pohled vás upoutají vitrážované šperkovnice.
Jako každý správný hrad a zámek mají i Žleby svá malá tajemství a lze se jen domnívat, proč je v jedné z místností hned několikero ukrytých tajných dveří. Pohled na katovský meč, který svým opotřebovaným vzhledem dává vědět, že nebyl jen pouhou kulisou, mobilizuje zase návštěvníkovu představivost kolik životů a proč asi, ukončil.
Podle toho, co vás zajímá, máte při návštěvě zámku ve Žlebech na výběr několik okruhů. První, s názvem „Kouzlo romantického zámku“ vás seznámí s krásnými reprezentačními sály a salony v jižním a východním křídle , se zámeckou zbojnicí i kaplí, ale také třeba se skutečně ojedinělou zámeckou kuchyní, včetně jejího provozního zázemí. To není samozřejmě vše, ale překvapení nemají rády jen děti a tak sami uvidíte, co všechno vám tento okruh ještě nabídne. Druhý prohlídkový okruh s názvem „Život na zámku“ nabízí třeba i soukromé apartmány knížecí rodiny, ukázku dobové hygieny, ale také náhled do řady dosud nepřístupných prostor. Třetí, velký okruh, se jmenuje „Knížecí rezidence“ a prochází všemi čtyřmi palácovými křídly zámku v úrovni celého prvního patra. A samozřejmě je tu i něco navíc…
Pokud si pamatujete na dobu svého dětství, kdy pro vás velkým zážitkem při návštěvě zámků bývala chůze v obrovských pantoflích, pak ve žlebském zámku můžete zavzpomínat. Tady se v pantoflích ještě chodí.
A protože mnozí lidé jezdí na dovolené a výlety se svými psími mazlíčky, může vás zajímati ta skutečnost, že malí pejsci v tašce do zámku mohou.
Zní to zajímavě ,dokonce až tak že zvažuji návštěvu.:)