Bolestivé bradavky jsou u kojících žen poměrně časté. Co tento problém způsobuje a jak mu předcházet? Často si tento problém spojujeme především s nevhodně zvolenou podprsenkou, která se nepříjemně tře o jemnou pokožku bradavek anebo jednoduše příliš tlačí na prsa.
Ve skutečnosti může za bolestivé bradavky během kojení mnohem častěji špatný způsob uchopení bradavky vaším dítětem. To se stává ve chvíli, kdy dítě vezme do úst pouze bradavku. Tento příliš mělký úchop velmi rychle povede k přílišnému tlaku na bradavku prostřednictvím jeho dásní, což způsobuje podráždění a praskání kůže. Pokud se problém neřeší, velmi rychle se prohlubuje a může se dokonce stát, že maminky odradí od kojení úplně. A co si s tím tedy počít?
Jak poznat, že máte problém s bradavkami
Jasnou známkou je bolest, která se mnohdy objevuje i mimo dobu kojení. Vše může být doprovázeno také zarudnutím a otokem, a později dokonce i zvětšenými lymfatickými uzlinami v podpaží a bodavou bolestí v oblasti prsou během a po kojení. Tehdy však už jde o zánět, na nějž běžné „babské“ tady nestačí. A o to více je třeba takovému stavu předcházet.
Ale nezoufejte, bolest bradavek při kojení je poměrně běžný stav, který postihuje téměř 25% maminek. A jak si s ní poradit? Především je třeba zasáhnout už při prvních známkách problémů. Nečekejte, až si „prsa zvyknou“, jak vám to často doporučují lékaři.
První pomoc pro bolestivé bradavky
Pomoci mohou studené obklady s infuzemi z nejrůznějších bylin. Nejlepší je měsíček lékařský, na ten totiž bývá jen minimum alergických reakcí. Pomáhá také omývání bradavek mateřským mlékem, které má antibakteriální vlastnosti, a samozřejmě také jejich větrání.
Opravdu rychlou pomoc představuje bioaktivní gel od značky multi mam. Oproti jiným technikám má tu výhodu, že se snadno nanáší a nemusí se omývat ani před kojením. Dítěte totiž nijak nevadí neškodí. Více se o něj dozvíte na stránkách Kojenibezbolesti.cz.