moerschy / Pixabay

První otázka, kterou si před samotným výběrem položíte by měla znít, kolik máme doma místa. Dokážete vhodně umístit dva poměrně velké elektrické spotřebiče? Samostatně stojící pračka s bočním plněním a sušička podobných rozměrů už nějaký prostor vyplní. A není to zanedbatelná plocha, v případě těchto dvou výrobků můžete přijít o polovinu volného prostoru ve vaší koupelně či kuchyni. Dají se naopak koupit přístroje mini velikosti, které zabírají plochu pouhých m3! Ve velkém domě, který je uzpůsoben dispozičně tak, že přístroje budou mít samostatnou prádelnu, máte vyhráno. V bytě o pár metrech čtverečních však rádi sáhnete po nejen energeticky úsporném řešení. Tím může být právě kombinovaná pračka se sušičkou. Minimalistický přístroj, který zastane dva spotřebiče. Má však své nevýhody. Tam, kde ušetří prostor v bytě nabízí menší komfort v případě kapacity bubnu, nebo spotřeby energií. Vyšší energetickou náročnost některé typy dokáží vyvážit cenou. Ta je v případě kombinací zpravidla nižší, než pokud uvažujete o koupit srovnatelných samostatných spotřebičů.

Pračka se sušičkou je dobré kompromisní řešení pro malé domácnosti. Ocení je také hodně zaměstnaní lidé žijící single. Spotřebič vypere stejně efektivně, jako samostatně stojící přístroj. Úroveň sušení bývá zpravidla slabší oproti solitérním sušičkám, ale u dobrých přístrojů je kvalita uspokojivá. Velká část spotřebitelů uvádí dobrou zkušenost.

Přesto, že tyto přístroje jsou svou velikostí kompaktnější, zvládnou vyprat s přehledem až úctyhodných 10 kilogramů prádla. Se sušením si pak poradí v polovičním objemu, některé přístroje zvládnou až dvě třetiny objemu praní. Více informací zjistíte také v testu praček se sušičkou na portálu Arecenze.

Ať už zvolíte jeden spotřebič, či dva, základní rozhodující kritéria budete hodnotit vždy. Pokud uvažujete o kombinovaném přístroji, rozhodující pro vás je mimo jiné otázka velikosti. Rozměry standardních přístrojů jsou 85×60×60 cm. Existují pračky – sušičky s menší hloubkou, minimálně však 44 cm. Pořídit se dají také spotřebiče 2v1 s atypické s šířkou od 44,5 cm. Tyto modely jsou kompromisem pro opravdu malé prostory a zpravidla disponují menší kapacitou. Klasická samostatně stojící pračka má zpravidla rozměr 60 x 60 a výšku 80 centimetrů. Velmi populárními se staly úzké pračky, ty zaberou do hloubky jen třeba je 40 až 45 centimetrů. Obvyklý rozměr sušičky je stejný, jako u praček, dají se sehnat i užší, případně atypických rozměrů.

Přečtěte si:   Čarovná moc kamenů

Pračky a sušičky se dají poměrně běžně pořídit s vrchním či bočním plněním. Pračky se sušičkou se zpravidla vyrábí s plněním z boku. Pračka nebo sušička s plněním z vrchu má své výhody zejména v menších rozměrech. Typická šířka takového spotřebiče je krásných 40 centimetrů. Úzká pračka či sušička se tak vejde i do úzkých prostor. Daň za uspořené místo může být horší dostupnost bubnu. Pračky či sušičky s bočním plněním jsou na obsluhu dostupnější zejména pro osoby menšího vzrůstu. Pro vysoké lidi je naopak obsluha vrchem plněné pračky praktičtější. Horší je přístup do vnitra bubnu, u praček s horním plněním musí být buben vybavený dvířky uvnitř pračky a někdy bývá problematické praní například velkých dek. I na tento detail však někteří výrobci myslí a pračky uzpůsobili větším dvířkům. Pračky s vrchním plněním mívají menší objem, dají se však koupit i takové, které obsahují buben, jež je schopen pojmout až 8 kilogramů prádla. Při výběru můžete využít test a recenzi praček, kde najdete jak pračky se předním, tak horním plněním.

Pravděpodobně nejdůležitějším kritériem při výběru nového spotřebiče je energetická náročnost. Pračky kombinované se sušičkou se vyrábí pouze v energetické třídě A a B. U sušiček je energetická náročnost poměrně vysoká, proto je dobré vybírat podle tohoto kritéria obzvlášť bedlivě. Sušičky s tepelným čerpadlem mají nižší energetickou náročnost, dají se pořídit s energetickou náročností kategorie A. Sušičky bez tepelného čerpadla spadají zpravidla do kategorie B až C. Pračky dodávané na český trh musí být zařazeny do energetické třídy minimálně A+. Top ve spotřebě energie představují spotřebiče označené jako A+++. Samostatně se uvádí energetická třída ždímání. Pračky se označují celkově třemi třídami, kdy prostřední značka ukazuje spotřebu vody. Energetická značka pak vypadá například takto: A+/B/A, kde A+ značí energetickou třídu pračky B značí spotřebu vody A energetickou třídu ždímání. Výběr sušičky není jednoduchý, doporučujeme vám proto využít test sušiček na již zmíněném portálu.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *