V teplých letních dnech všichni hledáme možnost příjemného osvěžení. Jednou takovou je pobyt u vody, kde spojíme vyhřívání se na sluníčku se zaplaváním si či jen obyčejným se „čachtáním“ ve vodě. Koupání v rybnících, řekách či jezerech k létu zkrátka neodmyslitelně patří.
Řada lidí má psího mazlíčka, kterému by ráda dopřála stejné radosti, jako sobě. Většina psů koupání miluje a s radostí aportují z vody míčky i klacky, přičemž se příjemně ve vodě zchladí. Mezi psy jsou takoví, kteří se při spatření vodní hladiny bez rozmyslu se vrhají sami do vody, pak ti, pro které je „startovacím povelem“ předmět, které do vody hodí jejich páníček, ale jsou i pejsci, kterým ke štěstí stačí být se svým pánem pod slunečníkem na jedné dece a voda je vůbec neláká. Někteří se dokonce vody i bojí, což jsou většinou ti, kteří s ní mají špatnou zkušenost.
Koupat nebo ne?
S koupáním psů v rybnících, řekách a jezerech vyvstává otázka, zda je pro pejsky koupání vhodné a jaké jsou plusy a minusy jejich řádění ve vodním živlu. Dovádění ve vodě je pro psa jednoznačně bezvadnou zábavou, což také tak vnímá. Dokáže běhat celé dlouhé minuty za plastovým létajícím talířem, který si hází jeho páníčci, s radostí chňape po vodě a užívá si.
Pozor na možné problémy
Psí srst představuje izolační vrstvu, která pejska chrání nejen před chladem, ale také před vedrem. To ovšem za předpokladu, že je čistá a vzdušná. Promáčená srst rychle své izolační výhody ztrácí, a pokud si po koupeli pejsek lehne na sluníčko, což je ve většině případů, dochází k efektu zapaření. Kůže se ve vlhkém prostředí přehřívá a pokud je infikována mikroorganismy z vody, může velmi rychle vzniknout akutní lokální problém nazývaný „horké místo“. Vzniká nejčastěji v oblasti krku, kořene ocasu, boků či lící. Protože postižená oblast psa svědí, drbe se, pokud na postižené místo dosáhne tak jej olizuje a vznikají pak až krvavá místa. Řada majitelů v dobré víře psa vykoupe a vydrbe mu srst svým šamponem, případně se snaží o samoléčbu za pomoci mastí a zásypů, které jsou určené lidem. Netřeba asi dodávat, že tyto případy nekončí Happy Endem, ale v ordinacích veterinárních lékařů.
Má váš pejsek potíže? Poskytněte mu první pomoc
Pokud už se takový problém přihodí a nemáte veterináře na dosah, můžete pejskovi poskytnout „první pomoc“. Ta spočívá v ostříhání postiženého místa, sprchování vlažnou a čistou pitnou vodou bez jakýchkoliv přísad, následném jeho omytí odvarem heřmánku a v zamezení možnosti dalšího drbání. Přesto je návštěva veterináře nezbytná, ale jako první pomoc jsou tyto kroky ulevující a důležité. Odborná léčba spočívá v podávání zklidňujících preparátů, desinfekčních koupelí a u těžších případů je nutné podávání antibiotik.
Eliminujte případná rizika
Pokud je váš mazlík odhodlaný plavec a nechcete mu tuto zábavu i přes zmíněná rizika odmítnout, snažte se je alespoň minimalizovat tím, že alespoň večer po koupání, pokud to není možné po každém koupání v průběhu dne, psa osprchujete čistou vodou, ob několik dní ho vykoupete v kvalitním desinfekčním šampónu a nedovolíte mu, aby si mokrý lehl na přímé slunce a vyhříval se. To samozřejmě není jednoduché a pes to může vnímat spíš jako trest za něco, co neudělal. Je proto žádoucí, abyste dobu prosychání jeho srsti zkrátili. Pro tyto účely je vhodné vytření psa ručníkem, čechrání srsti rukama a také třeba pohyb, například aportem za hozenými předměty.
Rychlému zchlazení důrazné NE!
Další problém může vzniknout, když se rozhodnete evidentně přehřátého psa zmoženého vedrem ochladit ve vodě. Mnohdy se stane, že si majitel neuvědomí, že u země je ještě vyšší teplota než třeba půl metru nad jejím povrchem a že pes je tak vystavován doslova pekelnému žáru. Může pak být postižen teplotním šokem, který se člověk v dobré víře snaží co nejrychleji zažehnat. Rychlé zchlazení však může přivést závažné zdravotní následky, v nejhorších případech i úhyn zvířete. V takových případech koupání není žádoucí. Jako nejvhodnější rychlé ochlazení je zabalení psa do mokrých ručníků, případně je možné ho chladit například balíčky zeleniny z mrazáku zabalenými to textilie. Pokud došlo k extrémnímu přehřátí, je rovněž na místě návštěva veterináře.
Říká se, že pes je nejlepší přítel člověka. A pro svého přítele chcete bezpochyby to nejlepší. Pokud patří k milovníkům sluníčka či vášnivým plavcům, teď již víte, co je a co není pro něho dobré a jak je lze minimalizovat i odstranit možné vzniklé problémy.